top of page
SENZORI
Seminar - Odabrane teme iz računarstva
ZANIMLJIVOSTI - upotreba senzora u svakodnevnom životu
-
KOSTOBRANI
Small Fry, tvrtka iz Amerike razvija kostobrane sa senzorima koji će pomoći razotkriti sucima simulatore. U kostobran su stavljeni senzori koje će svaki put kada dođe do kontakta između kopačke protivničkog igrača i kostobrana signalizirati kontakt.
-
VISOKOOSJETLJIV PASIVNI SENZOR- BABY SENZOR
Babysense monitor kontinuirano bilježi kretanje i disanje bebe te kod prestanka disanja dužeg od 20 sekundi ili kod kritičnog usporavanja disanja (ispod 10 udisaja u minuti) Babysense monitor o tome upozorava zvučnim i vizualnim signalom. Uređaj sadrži monitor koji je povezan sa senzorskim pločama postavljenim između madraca i dna koljevke. Na taj način se prati bebino kretanje i važno je naglasiti da senzori nisu u direktnom dodiru s bebom i ne ograničavaju njeno kretanje.
Babysense ima 3 glavne komponente: 2 senzora (detektora) koji se stavljaju ispod bebinog madraca i kontrolnu kutiju (centralnu jedinicu) za analizu primljenih signala.
-
SENZORI U PERILICI RUBLJA
Senzorska tehnologija
SensorIQ
OPTIMALNA POTROŠNJA ENERGIJE, VODE I VREMENA
U Gorenje perilice rublja ugrađeni su brojni senzori koji konstantno prate proces pranja. Na osnovi skupljenih podataka, inteligentna tehnologija SensorIQ automatski prilagođava proces pranja s obzirom na odabrani program, vrstu i težinu rublja. Osigurani su optimalni rezultati, uz značajne uštede energije, vode i vremena. Automatsko prepoznavanje težine rublja TotalWeight kontrola – pomoću senzora težine, perilica rublja automatski prilagođava program pranja stvarnoj količini rublja u bubnju.
KONTROLA STABILNOSTI
Sustav kontrole stabilnosti brine se za ravnomjerno raspodijeljeno rublje u bubnju. Ako senzor raspodjele rublja prepozna neravnotežu, zaustavit će vrtnju bubnja i tako iznova omogućiti ravnomjerno raspoređivanje rublja
SPRJEČAVA MOGUĆNOSTI POPLAVE
Potpuni AquaStop
Bolji modeli imaju na dnu perilice rublja poseban senzor, koji u slučaju ikakvog neželjenog curenja vode odmah pokrene zatvaranje električnog ventila u dovodnoj cijevi i s tim prekida dovod vode u aparat.
RAVNOMJERNO OSUŠENO RUBLJE
Inteligentna tehnologija SensorIQ automatski prilagođava proces sušenja odabranom programu, vrsti rublja i željenom stupnju suhoće. Senzor vlažnosti vrijeme sušenja prilagođava stupnju vlage u rublju. Kada senzor opazi dostignut željeni stupanj suhoće, sušilica rublja automatski prestane s radom. S obzirom na željeni stupanj suhoće, osušeno rublje može biti baš suho za glačanje, suho, suho za spremanje u ormar ili vrlo suho.
SIGURNO OD PRELIJEVANJA
Kondenzacijske sušilice rublja Gorenje opremljene su senzorom, koji neprestano provjerava razinu vode sakupljene u kondenzacijskoj posudi. Ukoliko je posuda puna, djelovanje sušilice će se automatski prekinuti i moći nastaviti tek nakon pražnjenja posude, a o potrebi pražnjenja posude obavijestit će vas i LED pokazivač na upravljačkoj ploči sušilice.
BEZ PREGRIJAVANJA
Sušilice rublja Gorenje opremljene su posebnim senzorom koji sprječava pregrijavanje. U slučaju da senzori spoznaju previsoku temperaturu, prekida se rad aparata. Sušenje će se nastaviti tek kad se elektromotor ohladi na normalnu radnu temperaturu
-
SENZORI U PERILICI POSUĐA
SENZOR ČISTOĆE VODE
Senzor čistoće vode nadzire čistoću vode toliko vremena dok nije potpuno čista. Takvim se prepoznavanjem bitno smanjuje potrošnja vode kod manje zaprljanog posuđa i istovremeno postiže potpuno čisto posuđe.
SENZOR ZA ODREĐIVANJE RAZINE ZAPRLJANJA
Omogućuje vrhunske performanse određivanjem razine zaprljanja posuđa i održavanjem optimalne razine potrošnje vode i energije.
SENZOR OPTEREĆENJA
Prilagođava količinu korištenja vode prema količini opterećenja kako bi se osigurala ušteda. Sprječava nepotrebno trošenje vode.
SENZOR TVRDOĆE VODE
Istovremeno štiti i stroj i posuđe od kamenca, optimalno podešava tvrdoću vode čime se povećava učinkovitost pranja.
-
SENZOR ZA MJERENJE GLUKOZE
Dijabetičari moraju kontrolirati razinu šećera u krvi od dva do deset puta na dan krvnim testom, no novi izum stručnjaka sa Sveučilišta Michigan mogao bi to promijeniti. Razvili su senzor koji detektira razinu glukoze, ali ne u krvi, već u suzama. Razina glukoze u suzama odgovara njezinoj razini u krvi, a stručnjaci smatraju da bi to mogla biti dobra alternativa svakodnevnom bockanju u tijelo i izvlačenju krvi.
-
SENZOR BLIZINE-SMARTPHONE
Dizajneri mobilnih uređaja koriste različite tehnike
kako bi se isključilo pozadinsko osvjetljenje. Na
primjer kroz zatvaranje flip-poklopca, ladice
hardverske tipkovnice ili sve više danas kroz
detekciju korisničkog lica tijekom telefonskog
poziva.
Proximity senzor ili senzor blizine je uglavnom smješten u neposrednoj blizini zvučnika na vrhu mobilnog telefona.
Mogu otkriti lice do 5 cm blizine. Ovisno o vrsti tehnologije koju senzor koristi, emitira elektromagnetsko ili elektrostatičko polje, ili snop elektromagnetskog zračenja (infracrveno), i otkriva promjene u polju ili detektira signal kada se lice približava senzoru.
Senzor blizine učinkovito upravlja energijom baterije mobilnih telefona.To znači da kada primimo poziv, i kako prinosimo uređaj bliže uhu, ambijentalno svjetlo se smanjuje, spušta ispod praga, pauzira reprodukciju glazbe ili pregledavanje weba da bi mogli preuzeti glasovni poziv i sprječava nenamjerni pritisak na neku (virtualnu) tipku, npr. prekid poziva, a senzor blizine to detektira i prebacuje stanje uređaja iz dalekog u blizu. U većini Android smartphonea, senzor blizine je implementiran kao boolean-senzor i ima samo dvije vrijednosti “blizu” i “sada”.
Prednosti ove vrste senzora su sljedeće: nema pokretnih dijelova tako da nema trenja i trošenja, neograničen broj prebacivanja ciklusa jer nema mehaničkog kontakta i mogućnost rada u svim uvjetima.
-
SENZORI PREHRANE
Europska unija sufinancira projekt koji bi trebao pomoći u borbi protiv pretilosti i prehrambenih poremećaja poput anoreksije i bulimije kod djece i mladih na način da u realnom vremenu prati njihove prehrambene navike, od unosa hrane do brzine jedenja, ali i dnevnu aktivnost i utrošak energije.
Riječ je o nekoliko vrsta senzora koji bilježe prehrambene navike i aktivnost. Jedan od tih senzora, Mandometar, bilježi koliko brzo ljudi jedu. Senzor se sastoji od vage koja je spojena na prijenosno računalo ili pametni telefon. Na vagu se stavlja tanjur s jelom, pa senzor mjeri kojom brzinom hrana »nestaje« s tanjura. Za svakog korisnika se odredi optimalna brzina unosa hrane, a ako od nje odstupi više od 15 posto, odmah dobiva zvučno i tekstualno upozorenje. Druga vrsta senzora je ActiSmile, sustav koji, prema objašnjenju s internetske stranice projekta, preciznije od, primjerice, pedometra, bilježi dnevnu aktivnost i utrošak energije.
Temeljem dobivenih informacija, liječnici mogu na vrijeme reagirati kako bi pokušali korigirati navike djece i mladih.
mjerenje
suze
Mandometar
ActiSmile
bottom of page